• Mirelka Pátračová rieši prípad 1 Ducha morského prasiatka

Projekt: Rozčítané školy

Autor: Karin Dragonová, 5.A

Kategória: do 12 rokov

Knihu o Mirelke Pátračovej napísala Kate Pankhurstová. Je to príbeh o malých „detektívkach“ a rozpráva ho Mirelka. Všetko sa odohráva vo fiktívnej obci Mláčkovce. V príbehu vystupujú postavy Pipa Holmesová, Violeta Máplová, pán a pani Pátračovi, pani Mrveničková a Plutvičková. Hlavná postava sa opisuje ako totálne úžasná detektívka, čo je možno aj trochu pravda. Veľmi ma hnevá Pipa Holmesová, je panovačná, čo je vlastnosť, ktorú nemám v láske. Bola som nadšená, že Mirelke a jej kamarátkam sa podaril vyriešiť prípad ducha morského prasiatka. Nepáčilo sa mi, že si pani Plutvičková rozbila okuliare, nedávno som mala rovnakú skúsenosť. Pri čítaní tejto knihy som mala veľmi dobrú náladu. Počas čítania mi napadli otázky typu: „Prečo má ten kocúr na sebe šupky od zemiakov?“ Ale najviac sa mi páčila hlavná myšlienka, že priateľstvom sa dá vyriešiť každá záhada. A dôkazom je aj ďalších 5 príbehov Mirelky Pátračovej, ktoré som tiež mimochodom čítala. Knihu by som určite odporúčala svojim rovesníčkam.

• Denník odvážneho bojka - Snehová Bitka

Jeff Kinney

Kategória: 12+

Projekt: Rozčítané školy

Autor: Samuel Marchevka, 7.A

Kategória: 12+

Túto knihu som si vybral preto, lebo je to pokračovanie série Denník odvážneho bojka. Hlavnou postavou je 12-ročný chlapec Greg Heffley. Začali snehové prázdniny a z ulíc sa stalo zimné bojisko. Príbeh je o tom, že keď nasneží, tak v Gregovej škole vyhlásia snehové prázdniny a z jeho ulice sa stane zimné bojisko. Decká súperia o územie, stavajú obrovské snehové pevnosti a bránia ich guľovačkou. Bojujú medzi sebou a z niektorých kamarátov sa dokonca stanú nepriatelia na život a na smrť. Greg Heffley a jeho najlepší kamarát Rowley Jefferson sa ocitnú uprostred guľovačky. Musia kľučkovať medzi hradiskami, zatiaľ čo sa celá ulica mení na blázinec. Keď sa sneh roztopí, vyjdú z guľovačky Greg s Rowleym ako hrdinovia. Kniha bola veľmi zábavná, zvratná, niekedy pochmúrna. Myšlienka knihy je, že deti by sa mali tešiť z toho, čo práve majú a tešiť sa, že sú deťmi a užívať si svoje detstvo. Túto knihu odporúčam všetkým rovesníkom, kamarátom a aj spolužiakom. Knihu ilustroval Američan Jeff Kinney a rovnako je aj jej autorom. Jeff Kinney taktiež napísal a aj ilustroval ďalšie výborné časti Denníka odvážneho bojka ako napríklad: Denník odvážneho bojka - Dolu vodou, Denník odvážneho bojka - Prázdniny pod psa. Všetky jeho diela môžem len a len odporučiť.